top of page

Mnoho ľudí si myslí, že keď dojčiť chcú a budú sa snažiť, dojčenie pôjde bez problémov. Niekedy však pre úspešné dojčenie treba spraviť viac, než len chcieť.

Keď si v prvých dňoch dojčenia nie sú mamičky isté, či je všetko tak, ako má byť, váhajú, či zavolať poradkyni, a hovoria si, že sa to zlepší, keď prídu domov. Potom sa vyskytnú viaceré otázky a neistoty a mamičky už o poradenstvo pri dojčení majú veľký záujem, ale nie sú si isté, či ten ich problém skutočne stojí za telefonát. Boja sa obťažovať. Nevedia, kto sa im na druhom konci ozve a ako to bude prebiehať. A tiež veľakrát nevedia, čo už by im niekto vôbec mohol poradiť. Ale poradiť sa skutočne dá, ohľadne dojčenia existuje množstvo postupov, protokolov na riešenie problémov, techník a skúseností, ktoré skutočne nie sú bežne známe. A v prvom rade, niet nad praktickú ukážku správnej polohy a prisatia (niekedy rozhodujú naozaj detaily, ktoré možno postrehnúť a nacvičiť jedine pri osobnom kontakte). Nedajte sa odradiť tým, že na internete či v časopisoch sa opakovane vyskytujú riešenia, ktoré ste už vyskúšali a nepomohli vám.

Úplne najvhodnejšie je obrátiť sa na poradkyňu ešte počas tehotenstva, stretnúť sa s ňou a pripraviť sa na dojčenie ešte pred tým, než sa bábätko narodí – môžete sa dozvedieť, čo už počas pôrodu ovplyvňuje dojčenie, o tom, ako možno dosiahnuť, aby sa bábätko hneď po pôrode samo prisalo, o tom, ako má dojčenie vyzerať v prvých dvoch hodinách po pôrode a ako bez váženia spoznať, koľko mlieka bábätko vypilo. Potom je dobré obrátiť sa na poradkyňu čo najskôr po pôrode, ešte pred tým, než sa vyskytnú akékoľvek problémy, aby sa predišlo naliatiu prsníkov, aby bolo dojčenie v prvom a v druhom dni čo najintenzívnejšie a aby bábätko počas prvých 48 hodín získalo čo najväčšie množstvo mlieka. Rovnako je dobré skontaktovať poradkyňu okamžite po príchode z pôrodnice a mimoriadne je dôležitý kontakt s poradkyňou v prvom mesiaci života bábätka a potom pri akýchkoľvek problémoch či míľnikoch, ktoré sa v živote matky a bábätka vyskytujú, obzvlášť v 4. a 6. mesiaci a okolo prvého roka, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu.

bottom of page